czwartek, 10 lipca 2014

ROTAWIRUS - ODŻYWIANIE I NAWADNIANIE NIEMOWLAKA

Temat bardzo ważny. Temat, który prawdopodobnie nie ominie żadnego rodzica. Jakiś czas temu w naszym domu krążył rotawirus. Mimo, że mam wiedzę, książki, notatki ze studiów i wiedziałam jak postępować w takiej sytuacji to i tak poszłam z dzieckiem do lekarza. Niestety On miał inne zalecenia i gdyby nie to, że później poszłam z Córką do innej Pani Doktor to niepotrzebnie szkodziłabym dziecku.


Pamiętajmy!

Leczenie ostrej biegunki możemy i powinniśmy rozpocząć w domu, nawet bez porady lekarskiej, ale tylko u niemowląt powyżej 3. mies.ż.
Gdy niemowlę ma mniej niż 3 miesiące, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.Trzy podstawowe zasady leczenia biegunki w domu:

1. Podawaj dziecku doustnie płyny w większej niż zwykle ilości, aby zapobiec odwodnieniu!
2. Stosuj takie samo żywienie jak przed wystąpieniem biegunki!
3. Obserwuj dziecko, sprawdzając czy nie dochodzi do odwodnienia!

Zasady nawadniania doustnego

Do nawadniania najlepsze będą płyny o specjalnym składzie np. Orsalit. Teraz występują one w wersji smakowej, ale pamiętajmy o czytaniu ulotki, ponieważ wersje smakowe nie nadają się dla każdego niemowlaka.
Oprócz tego do nawadniania idealne będą - woda, herbata, mus i kompot jabłkowy, zupy - dobrze, jeżeli w takiej sytuacji są lekko posolone. Nie należy stosować soków owocowych (sklepowych), ponieważ ze względu na wysoką zawartość cukru mogą one stać się dodatkową przyczyną biegunki.

Ile płynów powinniśmy podawać?

Dziecko powinno pić bez żadnych ograniczeń. Poniżej 2. rż. powinno po oddaniu każdego wolnego stolca otrzymać dodatkowo 50-100 ml płynów; między 2. a 10 rż. - 100-200 ml płynów.
W przypadku wymiotów płyny powinny być podawane często, małymi porcjami i najlepiej zimne, gdyż ciepłe napoje nasilają odruch wymiotny.

Jak żywić niemowlaka z biegunką?

Zasada jest taka, że dziecko z biegunką powinno otrzymywać takie same pokarmy, jakie spożywało przed jej wystąpieniem. Po nawrocie biegunki, robimy 3 godzinną przerwę w podawaniu jedzenia (nie dotyczy to mleka mamy) i po tym czasie wracamy do normalnej diety, jeżeli biegunka znowu wystąpi to znowu robimy przerwę itd.

Nie powinnaś głodzić dziecka!

Jeśli karmisz piersią, to niezależnie od sposobu nawadniania, powinnaś kontynuować karmienie piersią podczas trwania biegunki. Drogie Mamy, nie słuchajcie lakrzy, którzy mówią żeby odstawić dziecko od piersi !!!

U niemowląt karmionych sztucznie mlekiem modyfikowanym można kontynuować jego podawanie co ok. 3 godziny (wyjątek: u dzieci odwodnionych stosuje się 4- godzinny okres wyłącznego nawadniania doustnymi płynami nawadniającymi i dopiero po tym okresie można powrócić do diety stosowanej przed biegunką).

Zaleca się również stosowanie produktów zbożowych i warzyw. Jeżeli jest to możliwe, to do każdego posiłku powinnaś dodać 5-10 ml oleju roślinnego.
Unikaj produktów, które zawierają duże ilości cukru.

Kiedy skontaktować się z lekarzem ?

Jeżeli stwierdzisz przedstawione niżej objawy, to bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem:

 • suchy język
 • wybitnie wzmożone pragnienie
 • zapadnięte gałki oczne
 • płacz bez łez
 • rzadkie i skąpe oddawanie moczu
 • chrypa aż do bezgłosu
 • liczne, wolne, tryskające stolce
 • intensywne wymioty
 • wysoka gorączka
 • niechęć do jedzenia i picia
 • stolce z krwią
 • brak poprawy
Pierwsze (wytłuszczone) objawy powinny Ci zasugerować odwodnienie. W takich sytuacjach czasem jest potrzebne nawadnianie dożylne. Dlateko koniecznie i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem !

Pamiętajmy !
1. Przy wysokiej gorączce możemy stosować naprzeminnie paracetamol i ibuprofen.
2. Lek - nifuroksazyd - stosuje się przy leczeniu biegunki bakteryjnej. Nie sprawdzi się przy leczeniu rotawirusa. Nie podawajmy go dziecku jeżeli nie ma takiej konieczności.
3. U dziecka, które przeszło rotawirusa może pojawić się później katar, kaszel, zaczerwienie gardła, ból gardła, ból głowy. Jest to spowodowane obecnością wirusa. I przeważnie samo przechodzi.

Szczepiłyście swoje dzieci? Jak przechodziły One rotawirusa? 4 komentarze:

 1. u nas świetnie sprawdzają się przy biegunce jagody, marchwianka też jest świetnym pomysłem, ale przede wszystkim należy podawać dziecku orsalit, doustny płyn nawadniający, ostatnio kupuję tylko nutris, nie mam z nim problemu żeby dziecko go wypiło bo ma niewyczuwalny słony smak a dodatkowo ma właściwości odżywcze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słyszałam tylko o orsalicie, ale dobrze wiedzieć, że jest coś innego i 'smaczniejszego' :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. potwierdzam ze orsalit swietnie sie sprawdza, a co do smaku to mozna sobie wybrac, bo maja rozne wersje, moim dzieciom najbardziej odpowiadaja te truskawkowe - orsalit drink, a jak dla mnie to tez dobry wybor bo to gotowy plyn, wystarczy podac dziecku, wypija prosto z malej buteleczki, nie trzeba juz nic przygotowywac!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...