piątek, 3 marca 2017

DIETA DZIECKA. NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA.

Ciąża. Poród. Dwa bardzo ważne etapy do których każda mama próbuje przygotować się jak najlepiej. Początek macierzyństwa też większość ma opanowaną w teorii. Codziennie uczymy się nowej rzeczywistości i kiedy wydaje nam się, że już dość dobrze ją ogarniamy przychodzi etap rozszerzania diety. I znowu milion pytań. Jak? Kiedy? Ile? Nie jest to łatwy moment i doskonale rozumiem wszystkie wątpliwości. Dlatego razem z Panią Izą ze strony https://elbobaso.pl/ przygotowałyśmy wywiad w którym odpowiadam na najczęściej zadawane pytania przez rodziców na różnych etapach rozwoju ich dzieci. Mam nadzieję, że trochę wam to pomoże. A przy okazji zapraszam was na stronę elbobaso na której znajdziecie mnóstwo artykułów dla dzieci. elbobaso.pl: Rozszerzenie diety niemowlaka. Kiedy i jak?
dietetyk Aleksandra Kulasiewicz: Jeżeli dziecko jest karmione piersią to powinno być karmione wyłącznie nią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Nie należy w tym czasie podawać innych płynów np. wody, soków, mieszanek. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym mogą mieć dietę rozszerzaną wcześniej, między 5 a 6 miesiącem życia. Pamiętajmy o tym, że dziecko musi być gotowe na taką zmianę.Zaczynamy od małych ilości np. 3-4 łyżeczek. Początkowo wprowadza się typowe pokarmy uzupełniające np. kaszki ryżowe, warzywa np. marchew, owoce np. jabłka, gruszki, banany. Najlepiej wybierać sezonowe warzywa i owoce.

W jaki sposób odstawić dziecko od karmienia piersią?Niestety nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na odstawienie dziecka od piersi. Wszystko zależy od wieku dziecka, przyczyny odstawienia, aktualnego zdrowia dziecka. Sama próbowałam dwa razy odstawić córkę od piersi. Najpierw jak miała 18 miesięcy, ale ona zdecydowanie nie była na to gotowa, doszła choroba i zrezygnowałam z odstawienia. Skończyła 25 miesięcy, wybrałam dobry moment, byłam konsekwentna i udało nam się zrezygnować z karmienia. Ważne jest żeby nie mieszać dziecku w głowie, nie można mówić, że mleka nie ma, a po chwili przystawić do piersi.
Co robić, kiedy roczne dziecko karmione piersią, któremu już rozszerzyliśmy dietę i jadło już prawie wszystko, nagle nie chce jeść nic innego poza piersią?Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy pamiętać żeby tuż przed posiłkiem nie przystawiać dziecka do piersi (należy to zrobić 1-2h wcześniej), bo najedzone na pewno nie zje kolejnego posiłku. Tutaj tak jak przy odstawianiu ważna jest konsekwencja mamy. Warto również zachęcić dziecko sposobem podania jedzenia. Mogą być to różne kształty wycięte z warzyw, owoców, kanapki przypominające, np. myszki. Na każde dziecko trzeba znaleźć swój sposób. Dla uspokojenia Mam mogę jedynie dodać, że Ich mleko po pierwszych urodzinach nadal jest wartościowe i prawdopodobnie dziecko nie zrobi sobie krzywdy żywiąc się głównie mlekiem mamy. Oczywiście należy obserwować dziecko i wszelkie niepokojące sytuacje konsultować z pediatrą.
Jakie mleko wprowadzać jako uzupełnienie mleka z piersi przy jego stopniowym ograniczaniu - krowie, modyfikowane, a może roślinne?Nie trzeba uzupełniać mleka z piersi innym mlekiem. Mleko kobiece jest najlepsze dla dziecka. Jeżeli chcemy zmniejszyć ilość karmień albo nie możemy np. z powodu pracy nakarmić dziecka, to oczywiście możemy podać inne mleko. W pierwszym roku życia będzie to mleko modyfikowane. W drugim roku życia możemy wybrać mleko roślinne, krowie, jeżeli karminy piersią, to nie ma konieczności podawania mleka modyfikowanego.
Czy jeżeli dziecko niezbyt chętnie je warzywa to konieczna jest suplementacja witamin?
Jeżeli dziecko chętnie je inne wartościowe produkty, jest zdrowe, to nie ma konieczności suplementacji. Zawsze należy skonsultować to z pediatrą, powiedzieć jak wygląda dieta dziecka, jeżeli lekarz zaleci badania, to należy je wykonać i dopiero wtedy można podjąć decyzję. Można również wybrać się do dietetyka, który podpowie jak wprowadzić do diety warzywa żeby były smaczne i zachęcały dziecko do jedzenia.
Ile i jak duże posiłki powinno przyjmować dziecko w wieku około 1; 1,5; 2 lat? Jak powinien wyglądać jadłospis dziecka?
Od 3 do 5 posiłków dziennie. Jeżeli chodzi o ilość, to chyba to zdanie najlepiej na to odpowiada:
„Rodzic decyduje CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane. 
Dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje.” 
Dieta dziecka powinna być różnorodna, powinny znaleźć się w niej warzywa i owoce - najlepiej sezonowe, produkty zbożowe te z pełnego przemiału. Mleko i przetwory mleczne. Mięso, ryby, jaja jako źródło białka są również ważne dla młodego organizmu, ale nie zapominajmy też o nasionach roślin strączkowych. Dobrej jakości tłuszcze również są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka. Podawaj dziecku przede wszystkim tłuszcze pochodzenia roślinnego, które są źródłem nienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, takie jak oliwa z oliwek czy olej rzepakowy.
W jakim wieku, jakie, w jakiej ilości i czy w ogóle podawać dziecku słodycze? Co stosować jako deser dla dziecka?Słodyczy na pewno nie podajemy w pierwszym roku życia. Im później je podamy tym lepiej. Oczywiście nie należy też przesadzać, nauczmy dzieci jeść słodycze. Po pierwsze nie pozwalajmy żeby dzieci zastępowały posiłek słodyczami albo żeby jadły je przed posiłkiem. Po drugie kontrolujmy ilość słodyczy w diecie dziecka. Wybierajmy gorzkie czekolady, te z dużą zawartością kakao (min. 70%). Desery najlepiej przygotować samodzielnie w domu, a jeżeli kupujemy, to uważnie czytajmy etykiety. Samodzielnie przygotowanym deserem może być, np. jogurt z musli i owocami, możemy dodać do niego kawałki gorzkiej czekolady. Inną propozycją może być domowy budyń i kisiel. Można przygotować również biszkopty lub deser waniliowo - kakaowy na bazie serka naturalnego. Propozycje na zdrowe słodkości można znaleźć na moim blogu. 

Co podawać do picia poza wodą? Soki, herbaty, kakao, kawa zbożowa? W jakim wieku i jakie ilości?
Oprócz wody możemy podawać dziecku herbatki owocowe z naturalnego suszu (bez dodatku cukru) lub ziołowe (np. rumiankową). Unikajmy herbatek granulowanych z dodatkiem cukru, ponieważ wprowadzamy do diety dziecka dodatkową, niepotrzebną ilość cukru, a po drugie uczymy picia słodkich rzeczy. Soki najlepiej jest robić w domu lub kupować soki tłoczone 100%, nie kupujmy napojów z dodatkiem cukru. Jeżeli chodzi o kakao, to oczywiście dzieci mogą je pić, ale należy przygotować je na bazie gorzkiego kakao.
Jak powinna wyglądać i na czym się opierać dieta bezmleczna?
Wszystko zależy czy dziecko ma alergię na białko mleka krowiego czy nietolerancję laktozy. Jeżeli chodzi o alergię, to ważne jest uświadomienie sobie, że nie chodzi tylko o wyeliminowanie mleka w czystej postaci, ale również mleka w proszku, masła, produktów mlecznych fermentowanych, serów. Za każdym razem trzeba sprawdzać skład produktów. Jeżeli chodzi o nietolerancję laktozy, to na szczęście nie jest ona niebezpieczna dla dziecka jak alergia. Ale oczywiście należy stosować dietę eliminacyjną. I tutaj również należy uważnie czytać etykiety. Laktoza można znajdować się w takich produktach jak: 
- płatki śniadaniowe 
- pasty mięsne 
- zupy krem 
- margaryna 
- słodycze
Czego unikać w przypadku nadwagi dzieci?
Przede wszystkim należy unikać słodyczy, produktów gotowych z dużą zawartością cukru, tłuszczu. Tłustych mięs, wędlin. Napojów gazowanych i innych napojów słodzonych. Dziecko nie powinno jeść oglądając telewizję, powinno być skoncentrowane na jedzeniu, najlepiej w gronie rodziny. Ważna jest również aktywność fizyczna. Organizm musi mieć szansę wykorzystać energię, która została dostarczona.
Jak powinna wyglądać dieta przy biegunce niemowlaka i starszego dziecka?
Zasada jest taka, że dziecko z biegunką powinno otrzymywać takie same pokarmy, jakie spożywało przed jej wystąpieniem. Po nawrocie biegunki, robimy 3 godzinną przerwę w podawaniu jedzenia (nie dotyczy to mleka mamy) i po tym czasie wracamy do normalnej diety, jeżeli biegunka znowu wystąpi to znowu robimy przerwę itd. 
Jeżeli kobieta karmi piersią, to powinna kontynuować karmienie bez względu na biegunkę! 
U niemowląt karmionych sztucznie mlekiem modyfikowanym można kontynuować jego podawanie co ok. 3 godziny.
Nie głodzimy dzieci, które mają biegunkę. Jeżeli nie chcą jeść, to ich nie zmuszamy. Najważniejsze jest żeby dziecko było odpowiednio nawodnione. 
Jeżeli jest to biegunka bakteryjna, to należy unikać produktów zawierających cukier.
Z Pani doświadczenia, co sprawdza się przy dziecku niejadku?
Cierpliwość, kreatywność, BLW (red. Bobas Lubi Wybór). Dzieci lubią atrakcyjne posiłki, lubią jeść to co rodzice, dlatego możemy spróbować podać dziecku posiłek na takim talerzu jak nasz. Dzieci lubią również jeść samodzielnie, dajmy bobasowi jedzenie do ręki i niech sam próbuje jeść. Jeżeli chodzi o starsze dzieci, to warto zachęcić je do wspólnego gotowania.
Pytanie od naszego czytelnika :) Kiedy, jakie i w jakiej ilości można podawać dziecku paróweczki?
Nie mogę powiedzieć, że polecam parówki. Ale wiem, że nie o taką odpowiedź chodzi czytelnikowi :) Parówek nie podajemy w pierwszym roku życia, podajemy je sporadycznie. Ważne żeby nie zawierały fosforanów, żeby miały dużą zawartość mięsa. Pytanie tylko: jakiej jakości jest to mięso? Niestety tego na etykiecie nie znajdziemy.
Jakich produktów rodzice powinni szczególnie wystrzegać się przy układaniu diety dla dziecka?
Przede wszystkim produktów mocno przetworzonych, z dużą ilością cukru, tłuszczu utwardzonego, słodyczy, ciasteczek, chipsów, napojów gazowanych, napojów słodzonych. Produktów zawierających syrop glukozowo-fruktozowy, dużą ilość soli, konserwantów.
Czego Pani nigdy nie poda swojemu dziecku do zjedzenia? Czy jest taka rzecz?
Oczywiście, że są takie produkty, między innymi pasztety sklepowe, mielonki, serki słodzone między innymi syropem glukozowo-fruktozowym, napoje gazowane. Jeszcze trochę mogłabym wymienić. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...