wtorek, 19 sierpnia 2014

SCHEMAT ŻYWIENIA NIEMOWLĄT 2014

Długo zapoznawałam się z aktualnym schematem żywienia. Na początku brakowało mi w nim wielu informacji. Był dla mnie mało czytelny. Wreszcie znalazłam czas żeby go spokojnie przeczytać i już wszystko jest dla mnie jasne. Dzisiaj przedstawię Wam kilka (na pierwszy raz) najważniejszych informacji. W kolejnych wpisach będę rozwijać resztę zagadnień.

Pamiętajcie drogie Mamy, że ten schemat to tylko pewna wskazówka. Każda z Was musi obserwować swoje dziecko i decydować co jest dla Niego najlepsze.

Rodzic decyduje CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane. Dziecko decyduje CZY posiłek zje i ILE zje!

źródło: standardy medyczne

 • Jeżeli dziecko jest karmione piersią to powinno być karmione wyłącznie nią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Nie należy w tym czasie podawać innych płynów np. wody, soków, mieszanek.
 • Wprowadzenie produktów uzupełniających należy rozpocząć najwcześniej po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia.
 • Nie należy wprowadzać kilku nowych produktów równocześnie.
 • Nowe produkty wprowadza się stopniowo, obserwując reakcję dziecka.
 • Zaczynamy od małych ilości np. 3-4 łyżeczek.
 • Początkowo wprowadza się typowe pokarmy uzupełniające np. kaszki ryżowe, warzywa np. marchew, owoce np. jabłka, gruszki, banany.
 • Kolejność wprowadzania nowych produktów ma zdecydowanie mniejsze znaczenie!
Przez pierwsze dwa lata rozwijamy preferencje i awersje smakowe dziecka. Dużo łatwiej niemowlęta akceptują smak owoców niż warzyw. Z tego względu rozszerzanie diety należy zacząć od podawania warzyw, a dopiero po około 2 tygodniach powinno się uzupełnić dietę owocami. 

Co z glutenem? 

Należy unikać zbyt wczesnego (<4. m.ż.), jak i późnego (>7. m.ż.) wprowadzania glutenu do diety dziecka. 

Sól i cukier?

Nie wprowadzamy ich do diety dziecka ze względu na kształtowanie się nieprawidłowych preferencji żywieniowych i możliwość rozwoju w przyszłości chorób dietozależnych. 

Ostatnio usłyszałam takie pytanie: "Czy to zdrowe żeby dziecko piło samą wodę. Taką surową?" Czytaj: bez glukozy?! Dziecko, które pije wodę bez żadnych dodatków na pewno będzie zdrowe. Jedyne co możemy dodać to świeże owoce, które sprawią, że będziemy mieć wodę smakową. 

Na dzisiaj to wszystko. Następny post będzie bardziej szczegółowy.  Macie jakieś pytania? 

Pozdrawiam! 

21 komentarzy:

 1. My karmimy się piersią już 3,5 miesiąca. Wodę kazano nam dawać w upalne dni. Za 2 tygodnie mamy podawać warzywa, tak, aby gdy dziecko będzie miało 4,5 miesiąca mogło jeść zupkę. Więc nie każdy pediatra zgodziłby się z tym co napisałaś ;) Kaszek itd póki co mamy unikać- właśnie dlatego, że karmimy się piersią. Pediatra poinformował nas, że nowe wytyczne mówią, że im dziecko później dostanie inne pokarmy, tym niechętniej będzie chciało jeść coś innego niż mleko mamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem na jakiej podstawie pediatra daje takie zalecenia bo na pewno nie mówi o najnowszych zaleceniach. Najwcześniej wprowadzamy do diety dziecka nowe produkty w 17tygodniu życia, a Twoje dziecko tyle nie będzie miało. Po drugie pokarm mamy wystarcza dziecku w 100% przez cały pierwszy rok a dodatkowe posiłki są tylko uzupełnieniem diety, dziecko ma się zapoznawac z innym smakiem, konsystencja, a mleko mamy stanowi podstawę żywienia. Po trzecie dzieci karmione piersią chętniej próbują nowych smaków niż dzieci na mm wiec strachu nie ma. Zbyt wczesne rozszerzanie diety u prawidłowo rozwijającego się dziecka nie ma sensu. I najważniejsze, ten post to nie są moje zalecenia ja tylko napisałam to co jest zawarte w najnowszych wytycznych :-) zrobisz jak uważasz ale przemysl to jeszcze i jak będziesz mieć jakieś pytania to pisz na mejla :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja np. ma taką podstawę, że córka przybrała znacznie mniej niż wcześniej przybierała. Nie wiem tylko, jak wg niej marchewka ma to zmienić. Ja uważam, że to przez upały jednak.
   Wyskoczyłam z zaleceniami, z WHO i usłyszałam, że zalecenia się zmienią za 2 lata i nie ma co na nie patrzeć. Więc na co patrzeć. Ech.

   To jeszcze mam pytanie, jakim źródłem się podeprzeć, w sprawie wystarczania mleka mamy przez rok. :)

   Usuń
  2. Zapytaj się Jej czy te siatki centylowe ma dla dzieci karmionych piersią czy mm, bo jeżeli (a tak jest na 99%) dla dzieci karmionych mm to niech się nie odzywa :) Zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci :)

   Usuń
  3. Moje dziecko ma 16 tygodni, więc za 2 tyg wiadomo 18. Nie zgadzam się, że napisałaś to co w wytycznych. W tabeli nie ma informacji o karmieniu wyłącznie piersią do 6 miesiąca.
   Wstrzymam się jeszcze trochę. A czy jest coś takiego, że dziecko gotowe do spożywania innych produktów otwiera buzię jak przysuwa mu się łyżeczkę? Czy to za wcześnie u takich maluchów?

   Usuń
  4. Agnieszko jeżeli mówię, że napisałam to co w wytycznych to tak jest, po co miałabym kłamać? Jest taka informacja. Spójrz na kolumnę "podstawy żywienia" i tam masz cyferkę 1, objaśnienie jest na dole tabeli :) Łatwiej będzie mi to wytłumaczyć od drugiej strony, jeżeli dziecko nie jest gotowe na przyjęcie innego jedzenia niż mleko mamy (w Waszej sytuacji) to usuwa/wypycha je z buzi. Tak jak pisałam wcześniej zrobisz jak uważasz, ale nie wiem jakie jest uzasadnienie rozpoczynania rozszerzania diety tak wcześnie.

   Usuń
  5. Masz racje! Przepraszam, nie doczytałam tej małej jedyneczki. Lekarz zalecił rozszerzenie diety argumentując to w taki sposób " dzieci piersiowe później bardzo niechętnie jedzą inne pokarmy". Dlatego mam podawać warzywa.. Co mnie trochę przeraża. Bo chociaż mleka mam (niestety od dziś) coraz mniej, to nie widzę konieczności podawać innych produktów.

   Usuń
  6. :) Szczerze mówiąc to jeszcze nie spotkałam się z taką sytuacją, moja Córka dostała pierwszą łyżyczę jak miała 5,5 miesiąca i bardzo chętnie na początku jadła, później było trochę gorzej i jakiś czas temu znowu pięknie je. Ale na pewno późniejsze wprowadzenie pokarmów nie ma na to wpływu, Twoje mleko jest i tak najlepsze :) Jeżeli zaczniesz dziecku podawać nowe produkty to pamiętaj o tym żeby najpierw dać Mu pierś później posiłek i znowy pierś bo inaczej "odstawi" Ci się od piersi.

   Usuń
  7. Hmmm... Moja Mill jest piersiowa, dietę ma rzoszerzoną po szóstym miesiącu jak WHO przykazało, teraz miesięcy ma 7,5... I je wszystko. Aż miło. Pediatra też nam chciała rozszerzyć wczesniej dietę, ale się nie dałam :))))

   Usuń
  8. Mądra Mama! Lubię takie informacje :)

   Usuń
 3. Co pediatra, to ma inne teorie. I to nie tylko w kwestii żywienia niemowląt. Moja też kazała już podawać powoli słoiczki (o ludzie! córka ma 3,5 miesiąca i jest tylko na piersi). Ja jednak zdecydowanie czekam do końca 6 miesiąca.
  BTW 26 tygodni to jeszcze nieukończony 6 miesiąc (zazwyczaj brakuje 3-4 dni).

  Ja mam pytanie o ten gluten. Kiedy najlepiej i w jakiej postaci, zakładając niechcenie podawania mm. Zwykła manna na wodzie w ilości jednej łyżeczki dziennie?

  Czy możesz podpowiedzieć, gdzie znaleźć pełny tekst tych zaleceń? Ta tabela mnie zastanawia... Bo wcale z niej nie wynika, że na piersi pierwsze 6 miesięcy = wyłącznie pierś.

  Poza tym jestem ciekawa przepisów na nie-gotowe, nie-słoiczkowe, nie-pudełkowe kaszki. I czy one są konieczne? Czy podaje je się w klasycznym BLW?

  OdpowiedzUsuń
 4. I bardzo dobrze, że czekasz, jeszcze przyjdzie czas na coś innego niż pierś :) zakłada się, że miesiąc ma 4 tygodnie wtedy w 26 tygodniu dziecko ma 6,5 miesiąca, ale wiadomo, że interpretować można to różnie, więc zakładamy, że w okolicach ukończenia 6 miesiąca podajemy dziecko coś nowego. Jak "spóźnimy" się dwa tygodnie to nic sie nie stanie. Lepiej później niż za wcześnie :) Gluten na pewno najlepiej jest wprowadzać jeszcze w trakcie karmienie piersią . Ochroni to w największym stopniu dziecko przed celiakią i alergią. Gluten zaleca się wprowadzać w ilości: 1 łyżeczka raz dziennie przez dwa miesiące do posiłku (np. dodając łyżeczkę kaszy manny do zupki)
  Tabele może średnio Im wyszły. Dla mnie jest wszystko czytelne, ale wiadomo różnie bywa.
  www.standardy.pl - artykuł jest płatny.
  W zakładce przepisy znajdziesz różne propozycje na domowe jedzenie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zmienia się to wszystko co chwilę.
  Siostra Likowego Taty ma syna (7 lat) i jemu gluten wprowadzała w 10 miesiącu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo szybo się zmienia, dlatego też nie można przesadnie patrzeć na te zalecenia. Wiele rzeczy inaczej wygląda w rzeczywistości, bo bardzo dużo zależy od dziecka i do Niego trzeba dostosować te zalecenia.

   Usuń
 6. A ja chciałam zapytać, jak się Pani zapatruje na krowie mleko? Moja córa kończy zaraz rok i jest póki co na cycu, ale chciałam zacząć próby z mlecznymi śniadaniami, jednak moja pediatra stanowczo odradza. A w tabeli jest napisane, że po ukończeniu roku, można podawać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czemu odradza? Moja Córka jak skończyła rok zaczęła pić krowie mleko - stopniowo coraz więcej i ma się dobrze. Ja nie widzę przeciewwskazań. Pozdrawiam

   Usuń
 7. Dzięki za odpowiedź. Odradza, mówiąc, że takie mleko nie nadaje się dla dziecka i poleca do 3. rż korzystać z modyfikowanego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo prosiłabym o kilka podpowiedzi dotyczących żywienia dziecka z alergią na białko mleka krowiego. Z diety mamy wykluczone WSZYSTKO co ma związek z krowa: cielęcina, wołowina, mleko i jego przetwory w każdej postaci (np. serwatka w proszku w sucharkach, czy w pieczywie)
  Mleko kozie również nie wchodzi w grę. Córeczka ma 14 miesięcy i nadal ma bardzo duże reakcje alergiczne, mimo, że próby z mlekiem były przeprowadzane przez moje mleko (nadal karmie i jestem na bardzo restrykcyjnej diecie). Córka niestety ma tendencje do zapalenia jelita na tle alergicznym. Dodam, że nie toleruje nutramigenu. Jest już suplementowana (chodzi głownie o wapń). Jakie propozycje ma Pani dla nas, jak powinien wyglądać jej schemat żywienia?
  Będę wdzięczna za podpowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest Pani pierwszą osobą która ma taki problem i zrobię osobny wpis o tym, bo to dość skomlikowany i pracochłonny temat, ale najpierw muszę ogarnąć moje córki :)) Na chwilę obecną mogę polecić Pani wprowadzenie do swojej i dziecka diety mleka roślinne. Oprócz tego polecam przejrzenie stron internetowych na których można znleźć wegetariańskie/wegańskie przepisy np. http://www.jadlonomia.com/
   No i super, że chce Pani karmić piersią, bo nie ma lepszego źródła wapnia dla dziecka.
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 9. nie bardzo zrozumiałam odpowiedź względem karmienia, moje dziecko ma skończone 4 miesiące ale już teraz pragnę pogłębić swoją wiedzę na temat rozszerzania karmienia, bo wiadomo czas szybko leci a dietę bym chciała maluchowi zacząć rozszerzać po 5,5mż (wypośrodkowanie różnych opinii) i co znaczyło " Jeżeli zaczniesz dziecku podawać nowe produkty to pamiętaj o tym żeby najpierw dać Mu pierś później posiłek i znowy pierś bo inaczej "odstawi" Ci się od piersi." czyli co? najpierw pierś potem kilka łyżeczek zupki i znów pierś? czy zwyczajnie mleko za jakiś czas zupka i za jakiś czas znów mleko?
  i ma też pytanie co do kolejności wprowadzania warzyw jest jakaś wytyczna że np najpierw marchewka a potem brokuł

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepraszam, że tak późno. Najpierw pierś -> za jakiś czas zupka -> i za jakiś czas mleko :)
  Nie ma wytycznych. Należy korzystać z sezonowych warzyw/owoców :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...