środa, 4 maja 2016

"ŻYJ BRUDNIEJ, JEDZ CZYŚCIEJ'' - Robynne Chutkan

Dbam o dietę moich dzieci. Kontroluję, to co jedzą. Czytam etykiety. Uczę Marysię, co jest zdrowe. I myślę, że ta współpraca dobrze nam wychodzi. Weronika jest jeszcze na innym etapie, ponieważ kontynuujemy karmienie piersią. Dziewczyny co jakieś czas chorują, ale myślę, że nie ma się czym martwić. Przeważnie są to typowe infekcje górnych dróg oddechowych. Marysia pierwszy i jedyny antybiotyk dostała kiedy miała 1,5 roku. Niestety nie mogliśmy już czekać, bo choroba strasznie Ją wykańczała i choroba zaatakowała oskrzela. Dlaczego o tym wszystkim piszę? Już za 4 miesiące Marysia pójdzie do przedszkola. I jestem pewna, że pojawią się również choroby. Dlatego chciałabym przygotować organizm mojego dziecka na te zagrożenia.

W idealnym momencie dostałam książkę "DOBRE BAKTERIE" - ROBYNNE CHUTKAN.
Autorka opisała w jaki sposób bakterie pomagają nam w walce o zdrowie. Opisała każdy etap naszego życia, od poczęcia aż do śmierci. Wytłumaczyła co zyskują dzieci rodzone naturalnie i karmione piersią.
W trakcie porodu porodu główka dziecka, wyłaniająca się z kanału rodnego, zwraca się twarzą do odbytu matki. Pozycja ta wymusza bezpośredni kontakt nosa i ust dziecka z okolicami pochwy i odbytu matki. Jakiż może być lepszy sposób na zaszczepienie się porządną dawką bakterii niż takie spotkanie twarzą w pupę z ich siedliskiem?

Nie chodzi tutaj o dzielenie na matki/dzieci gorsze lub lepsze. Robynne Chutkan pisze, że cięcie cesarskie jest czasem nieuniknione tak samo jak podanie mleka modyfikowanego. Tutaj chodzi o uświadomienie Matek, które dopiero będą podejmować decyzje. Musimy wiedzieć, co dla naszych dzieci jest najlepsze, a nie najwygodniejsze dla nas.


W książce znajdziemy wiele przykładów z praktyki lekarskiej, w których główny problem stanowi nieuzasadniona antybiotykoterapia. Przypomnij sobie ile razy Twoje dziecko dostało antybiotyk 'na wszelki wypadek'. Ile razy lekarz nawet nie dał szansy organizmowi na samodzielną walkę. 

Ile razy lekarz przepisał antybiotyk podczas infekcji wirusowych, na które antybiotyk nie zadziała, bo nie zabija wirusów tylko BAKTERIE.


Doktor R. Chutkan pokazuje jak ciężko jest odbudować mikrobiom po takim leczeniu i jak brak 'dobrych bakterii' wpływa na nasz ogólny stan zdrowia. Na kolejnych stronach dowiadujemy się, że choroby, leczenie i dieta to całość. Nie można leczyć tylko farmakologicznie, istotne jest holistyczne podejście do pacjenta. U wielu pacjentów poprawa stanu zdrowia nastąpiła po zmianie diety, a nie dodaniu kolejnych leków. Zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, to choroby bardzo skomplikowane, na które wpływa wiele czynników, ale ogromne znaczenie ma, to co jemy. Uzyskanie i wydłużenie czasu remisji zależne jest od naszej diety.


W książce znajdziemy również proste przepisy, które pomogą zmienić nam naszą dietę, wzbogacić nasz mikrobiom. Dzięki prostym zmianom możemy poprawić stan naszego zdrowia, skończyć z nawracającymi infekcjami.

Pamiętajmy, że antybiotyk to ostateczność. Zawsze pytajmy lekarza dlaczego nam go przepisuje i szukajmy innych rozwiązań.
Mnie ta książka zachwyciła. Napisana jest w bardzo prostym języku, który będzie zrozumiały dla każdej osoby. Dzięki temu rzeczywiście będziemy wiedzieć jak dbać o zdrowie swoje i bliskich.


Specjalnie dla Was mam 10% rabatu na zakupy w sklepie ZdrowePodejscie.pl

Wystarczy wpisać kod rabatowy: mamadietetyk


3 komentarze:

 1. Dokładnie - antybiotyk to ostateczność a niektórzy lekarze przepisują je masowo eksperymentując na pacjentach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może świadomość pacjentów pomoże to zmienić :)

   Usuń
  2. Myślę, że coś już powoli się zmienia, ale daleko do ideału. Jako mikrobiolog spotykam się czasem z lekarzami, którzy chcą leczyć katar antybiotykiem na podstawie wyniku z antybiogramem sprzed pół roku! W Polsce istnieje nawet Narodowy Program Ochrony Antybiotyków, niestety pojawiają się już szczepy, których nie mamy czym leczyć, a antybiotyki, które kilka lat temu były tymi ostatniej szansy, dziś podawane są bardzo często... Kolejny temat rzeka to leczenie bakterii w kale! Nie do wiary, a jednak spotykamy się z lekarzami, którzy leczą dzieci antybiotykiem z powodu biegunki, obierając za winowajcę bakterie będące naturalną florą dolnego odcinka układu pokarmowego :(

   Usuń

Dziękuję :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...