sobota, 15 marca 2014

NIE CHCĘ/NIE MOGĘ KARMIĆ PIERSIĄ

Mleko mamy jest najlepsze dla dziecka i to wszyscy wiedzą. Są jednak sytuacje kiedy kobieta nie może lub nie chce karmić piersią. Mam nadzieję, że takich kobiet które nie chcą karmić jest bardzo mało. Te które nie mogą pewnie by mogły gdyby opieka w szpitalu była lepsza. Ja miałam szczęście. Mania od samego początku bardzo dobrze jadła. Moja koleżanka z sali tego szczęścia nie miała. Problem z przystawieniem, mała ilość pokarmu, krew, płacz dziecka. Położne zamiast pomóc to od razu wprowadziły żywienie mieszane. Dziewczyna wykończona porodem cały czas słyszała "niech Pani uspokoi to dziecko", "głodne jest niech Pani je nakarmi". Pewnie też bym się poddała w takiej sytuacji. Na szczęście mądry człowiek wynalazł mleko modyfikowane :)

Mleko modyfikowane wytwarzane jest z mleka krowiego i poddane jest niezbędnym zmianom zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.

- mleko początkowe stosowane jest do 4-6 mies.ż., ale pod warunkiem odpowiedniej podaży żelaza może być podawane dziecku nawet do 1. roku życia
- mleko następne przeznaczone jest dla dzieci między 1. a 3 rż.

Pod tym linkiem można znaleźć Aktualny (2007) schemat sztucznego żywienia niemowląt

Aktualny schemat sztucznego żywienia niemowląt

A dlaczego nie podaje się dzieciom innego mleka ??

Mleko kozie i owcze cechują się wysokim, często niebezpiecznym stężeniem soli mineralnych oraz niską zawartością witamin. Stosowanie mleka koziego sprzyja niedoborom kwasu foliowego i witaminy B12.
W pierwszym roku życia (po 9 mies.ż.) możnaale tylko sporadycznie i w niewielkich ilościach, stosować mleko krowie jako dodatek do niektórych posiłków. Stosowaie go w większych ilościach prowadzi do nadmiernego obciążenia organizmu białkiem i produktami jego przemiany oraz solami mineralnymi itd., a w skrócie: podawanie takiego mleka  może w przyszłości skutkować nadwagą, nadciśnieniem, zespołem metabolicznym czy cukrzycą. 

Jakie porcje podawać dziecku?
Wielokość porcji można orientacyjnie obliczyć, posługując się następującym wzorem:

Wielkość porcji (w ml) = 100 + (miesiąc życia x 10)  - jest to ilość pojedynczego posiłku

Pozdrawiam! :)

1 komentarz:

  1. Bardzo dobrze, że poruszyłaś temat innych mlek niż krowie:) Ps: Widzę, że wzór na porcję mleka nie jest nam obcy;) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...