czwartek, 6 lutego 2014

ALERGIE POKARMOWE

Dzisiaj trochę o alergiach pokarmowych, które stają się coraz bardziej powszechnym problemem. Często mama musi przerwać karmienie piersią ze względu na alergię dziecka. Warto ogrnaiczyć produkty, które najczęściej wywołują alergię, ponieważ jest szansa, że dziecko nie będzie miało żadnych dolegliwości i będzie mogło być karmione piersią.
Do takich produktów zaliczamy
- mleko krowie
- produkty zbożowe z pszenicy
- czekoladę, orzechy
- kiwi
- pomidory
- ryby
- produkty zawierające duże ilości konserwantów
- owoce cytrusowe
- owoce morza
- kakao

Niestety nie ma dowodów na to, że restrykcje pokarmowe w ciąży jak i podczas karmienia piersią mają istotne znaczenia dla zapobiegania wystąpienia alergii u dziecka.

Inną grupę stanowią produkty hipoalergiczne i zaliczamy do nich
- mięso z królika, gołębia
- owoce: jabłka, gruszki, maliny, porzeczki, agrest, morele, borówki, brzoskwinie, wiśnie, śliwki
- warzywa: marchew, brokuł, dynia, buraki, ziemniaki
- produkty zbożowe: ryż, kleik ryżowy, mąka kukurydziana, kasza jaglana, skrobia ziemniaczana

Jeżeli jest to tylko możliwe to najlepiej nie przerywać karmienia piersią. To jest najlepsza rzecz jaką możemy dać swojemu dziecku :)

5 komentarzy:

 1. Spadłaś mi z nieba! Tzn miałam już poświęcić cały post na mój problem, ale chyba już nie muszę bo znalazłam odpowiednią osobę, która będzie mogła nam pomóc?
  Mały za tydzień kończy 9 mies, podawałam mu mandarynki czy pomarańczę, w małej ilości tyle co sam trochę pogryzł więc naprawdę śladowe ilości, ale zauważyłam że z jednej bądź drugiej strony na policzkach występuje co jakiś czas zaczerwienienie, teraz przestałam podawać pomarańcze zobaczymy, ale mam pytanie czy możliwa jest tak szybka i mocna reakcja alergiczna?

  OdpowiedzUsuń
 2. Reakcja alergiczna na jedzenie jest przeważnie szybka i w zależności od nasilenia alergii mocna. Owoce cytrusowe zawierają dużo alergenów dlatego najlepiej poczekać z ich podaniem tak do 10-11 miesiąca, a jeżeli dziecko źle reaguje to najlepiej podać po roku. Spróbujcie jak Mały skończy 10 miesiąc a jak sytuacja się powtórzy to odczekajcie dwa miesiące i znowu spróbujcie. Nie ma się czym przejmować bo takie nietolerancje/alergie często zdarzają się u dzieci i większość z Nich z tego wyrasta. Nowości trzeba też włączać pojedyńczo do diety dziecka, najlepiej jeden produkt na tydzień, wtedy łatwo wywnioskować co dziecku nie pasuje.
  Jak czegoś jeszcze nie wyjaśniłam to pytaj, chetnie odpowiem :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Tak zrobimy, za miesiąc spróbujemy ponownie. Nic nowego właśnie nie wprowadzałam oprócz tych cytrusów. Dziękuję raz jeszcze!

   Usuń
  2. A jak synek jest karmiony piersią to najlepiej jest zrobić tak - podać pierś zaraz po tym owoc i zaraz po tym znowu pierś - to zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii :)

   Usuń
 3. Nasze dziecko jakieś inne... po dyni i mące kukurydzianej wystąpiło straszne nasilenie AZS

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...