niedziela, 5 października 2014

MAŁY ANEMIK - CZYLI NIEDOKRWISTOŚĆ Z NIEDOBORU ŻELAZA U DZIECI


Przyczyny anemii mogą być różne, u dzieci najczęściej występuje niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. 
U niemowląt i dzieci do 5. roku życia niedokrwistość z niedoboru żelaza może doprowadzić do:

osłabienia i upośledzenia rozwoju,
 zaburzeń w zachowaniu – zmniejszenia aktywności ruchowej, osłabienia interakcjispołecznych i koncentracji na wykonywanych zadaniach,

 zwiększonej podatności na zakażenia i choroby infekcyjne.








U donoszonych niemowląt karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym zapasy żelaza - na skutek szybkiego rozwoju i wzrastania - wystarczają jednak tylko do 4.—6. miesiąca życia. Niezwykle ważne jest, aby po upływie tego "bezpiecznego" okresu dostarczyć dziecku żelazo w pokarmach uzupełniających.
Karm swoje dziecko wyłącznie piersią przez pierwszych 4—6 miesięcy jego życia.
Mleko kobiece zawiera łatwo przyswajalne żelazo. Dzieci, które nie mogą być karmione piersią, powinny otrzymywać wyłącznie mleko modyfikowane wzbogacone w żelazo.
W okresie rozszerzania diety Twojego malucha wprowadzaj do niej odpowiednie pokarmy uzupełniające bogate w żelazo oraz ułatwiające jego wchłanianie.
Do pokarmów uzupełniających bogatych w żelazo należą:
v     Mięso
v     Jajko (indycze, kacze, przepiórcze – największa zawartość Fe )
v     Soja
v     Fasola biała
v     Soczewica
v     Ciecierzyca
v     Otręby pszenne
v     Amarantu
v     Kiełki pszenicy
v     Morele suszone
v     Brzoskwinie suszone
v     Śliwki suszone
v     Pietruszka - korzeń
v     Kminek

Bardzo ważne jest łączenie żelaza z produktami bogatymi w witaminę C, która wspomaga wchłanianie. Najlepiej równocześnie podawać produkty bogate w żelazo i wit. C.
Najwięcej witaminy C znajduje się w:
·        Czarnej porzeczce
·        Czerwonej papryce
·        Brukselce
·        Owoce dzikiej róży
·        Kiwi
·        Truskawkach
·        Natce pietruszki
·        Cytrynie

Przyswajanie żelaza wspomaga również witamina B6, B12 oraz kwas foliowy. Należy zwiększyć w diecie ilość produktów, które zawierają wyżej wymienione witaminy. 
Leczenie farmakologiczne powinien zalecić i nadzorować lekarz !!!
Do ukończenia 12. miesiąca życia nie podawaj swojemu dziecku pełnego mleka krowiego, koziego ani sojowego. Natomiast po ukończeniu 1. roku życia dobowa dawka spożywanego mleka nie powinna przekraczać 700 ml.

Wczesne (tzn. przed ukończeniem 1. roku życia) wprowadzenie do diety dziecka pełnego mleka krowiego, a także spożywanie ponad 700 ml takiego mleka dziennie po 1. roku życia może prowadzić do niedoboru żelaza, ponieważ ten rodzaj mleka zawiera niewiele tego pierwiastka, a zastępuje pokarmy o jego większej zawartości; ponadto może powodować alergię z utajonym krwawieniem z przewodu pokarmowego. Dotyczy to także mleka koziego oraz sojowego.

16 komentarzy:

  1. Mozna poprosic o jakies przepisy dla dziecka rocznego z anemia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że tak. Nawet myślałam o stworzeniu takiego menu, ale myślałam, że nikt nie będzie chętny ;) Zrobię to w formie osobnego wpisu albo połączę z innym moim pomysłem :) Pozdrawiam!

      Usuń
    2. I ja poproszę:) moja dziecina to wcześniak wiec jedzie na żelazie od 1 m-ca i cały czas morfologia poniżej normy a szczerze powiedziawszy kończą mi się pomysły na dania "żelazowe"

      Pozdrawiam
      Aga

      Usuń
    3. Jak wymyślę i wypróbuję nowe dania to od razu tutaj zamieszczę :)

      Usuń
    4. Pani Agnieszko, a w jakim wieku jest teraz Dzidziuś? :)

      Usuń
    5. Po pierwsze nie Pani tylko Agnieszka ;) po drugie Dzidziuś ma już 13 m-cy :)

      Usuń
    6. A czy jest nadal na piersi? A jak nie to ile był na piersi? Duży ma niedobór? :)
      Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Ja tez poproszę dla 1,5 rocznego dziecka - moja córeczka je bardzo dużo (w znaczeniu, ze nie jest niejadkiem ) warzyw i mięsa (wręcz wg tabel żywieniowych), a niestety ma anemię (na razie zażywamy przepisany przez p. doktor Ferrum lek)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wyjęłaś mi ten post z komputera :D Nasz Kacper miał niedobór żelaza i obecnie dostaje je w syropie. Za miesiąc zrobię mu badania kontrolne w tym kierunku

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam - bardzo przyjemny blog. ;) Dietetyka interesuje mnie od zawsze i każdego dnia lubię coś "zagłębiać" ;) Za 7 tygodni będę miała pierwsze maleństwo- więc jakby nie patrzeć zasady zdrowego żywienia i pełnego witamin na pewno nam się przydadzą ;) Będę odwiedzać ! Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie zapraszam :) ja za 8 tygodni będę mieć drugie maleństwo :) wszystkiego dobrego!

      Usuń
  5. O widzisz! wiedziałam, że nie powinno się podawać mleka krowiego tak małym dzieciom, a dzięki Tobie wiem już dlaczego. dziękuję!

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za konkretne i wartościowe podpowiedzi. Niestety często trudno jest właściwe zróżnicować dietę, zwłaszcza gdy ma się w domu grymaśnego niejadka. Bardzo ważne jest wówczas znalezienie wielu różnych źródeł najważniejszych składników odżywczych. Na szczęście coraz częściej możemy kupić smakowe suplementy, ostatnio spotkałam nawet żelazo o dobrym smaku borówek. Niemniej jednak, tak jak głoszą hasła na opakowaniach wszystkich tych suplementów:"nie powinny one zastąpić zróżnicowanej diety", a jedynie pomóc w uzupełnieniu ew. niedoborów

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję :)

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...