Mimo wszystko spróbuję, podam kilka propozycji na każdy posiłek i może drogie Mamy wybierzecie coś dla swoich bobasów.
Śniadanie/kolacja
1. Kaszka - na przykład jaglana z owocami
2. Jajecznica na parze (+6 miesiąc)
3. Kanpka z jajkiem na twardo. U nas jescze w wersji oddzielnej, tzn. chleb posmarowany delikatnie masłem i do tego osobno żółtko jajka) - 9 miesiąc
4. Kanapka z wędliną - mięso najlepiej zrobić w domowym piekarniku. - 9 miesiąc
5. Kanapka z dżemem - oczywiście też najlepiej własnej roboty - 9 miesiąc
6. Kanapka z serem białym i warzywami. Oczywiście warzywa możemy dodawać do każdej kanapki, jakie i ile zależy od wieku dziecka i tego co lubi. - 11/12 miesiąc
II śniadanie/podwieczorek
1. Owoce - w całości lub w formie musu, teraz mamy ogromny wybór owoców. Jestem pewna, że każda Mama znajdzie coś dla swojego dziecka.
2. Kisiel
3. Jogurt ze świeżymi owocami, starszemu niemowlakowi można dodać np. biszkopty - 11/12 miesiąc
4. Budyń - po 12 miesiącu
Obiad
1. Zupa jarzynowa - ile warzyw tyle pomysłów. Do zupy możemy dodać kaszę lub ograniczyć się tylko do warzyw.
2. Ryba gotowana na parze - jest delikatna i poradzi sobie z nią nawet niemowlak, który nie ma zębów. Do tego możemy dodać np. ziemniaki)
3. Kluski śląskie najlepiej domowe, do tego mięso i surówka, np. tarta marchewka z jabłkiem - 11 miesiąc
4. Spaghetti - ale takie od początku do końca domowe - 11 miesiąc
5. Zupa pomidorowa z makaronem - 10/11 miesiąc
6. Kasza jęczmienna z duszonym mięsem - to już taka wersja dla trochę starszych i z zębami.
Jak coś mi przyjdzie do głowy to będę pisać, bardzo chcę dodawać zdjęcia potraw, które proponuję. Niestety brakuje czasu, ciąża i opieka nad małym dzieckiem sprawiają, że o godzinie 21 przeważnie zasypiam. Mam dużo pomysłów i liczę na to, że niedługo zacznę je realizować. Jeżeli podacie mi bardziej szczegółowe informacje o swoich dzieciach to może uda się doradzić coś indywidualnie.
Pierwsze buty :)
CZekałam na to :) od jakiego wieku malca "taka" kanapka moze stanowic posilek? Dlaczego podaje Pani Córci kaszkę bezglutenowa? od ktorego msc moge podac dziecku pomidora czy zielonego ogorka? Pozdrawiam, zycze duzo zdrowka i sily!
OdpowiedzUsuńCieszę się bardzo :) Jeżeli był wprowadzany gluten i wszystko jest dobrze to tak 9/10 miesiąc. I to też zależy czy dziecko będzie chciało już taki stały posiłek jeść. A to tak może dziwnie zabrzmiało, bardziej chodziło mi o to, że możemy wprowadzać tą kaszkę u dzieci, które jeszcze nie powinny spożywać glutenu w większych ilościach. Marysia dobrze reaguje na gluten, a kaszka zagościła w menu na stałe z tego względu, że bardzo Jej smakuje. Pomidor i ogórek - w 10 miesiącu. Na początek najlepiej podać małą ilość i obserwować dziecko --> sprawdzić czy nie ma wysypki, twardego brzuszka :) Pozdrawiam serdecznie! :)
UsuńDziękuję za błyskawiczna odp. :) a czy lepiej wybrac chleb pszenny czy razowy?
UsuńRazowy lepszy, ale jeżeli nie będzie smakować to trzeba odpuścić i spróbować za jakiś czas. I trzeba zwrócić uwagę na to żeby dziecko piło wodę, ponieważ w chlebie razowym jest zawarty błonnik i żeby spełniał swoją rolę trzeba dostarczyć odpowiednią ilość wody do organizmu :)
UsuńZawsze do Pani zagladam i czekam na nowy wpis, ktory tak rzadko sie pojawia, ale rozumiem i podziwiam. Jesli moge to poprosze o przykladowy jadlospis dla 10 msc dziecka, ktore ma tylko 2 zabki :) Goraco pozdrawiam!
OdpowiedzUsuńNawet Pani nie wie jak mnie to cieszy. I bardzo motywuje do działania, bo przecież o takich czytelników należy dbać szczególnie! :) To teraz seria pytań - czy dzidziuś lubi gryźći czy dobrze sobie z tym radzi? Jaką konsystencję jedzenia lubi najbardziej? I czy są jakieś produkty, których nie lubi? Czy jest na piersi czy mm? Pozdrawiam! :)
UsuńJest na mm, Synek lubi gryzc, nawet dobrze sobie radzi, tylko ja boje sie wiekszych kawalkow, bo wiem ze nie ma zabkow. Nie lubi juz papek, wszystko chce brac do raczki. Je wlasciwie wszystko. Do raczki dostaje chrupki, biszkopty, rozyczki brokula i kalafiora, na talerzyku ziemniaka i marchewke rozgniecione i zajada :) Chcialabym dawac mu inne rzeczy, m,in owoce ale sie boje :( Zycze dobrej nocy! Prosze wypoczywac!
UsuńJak już rozpiszę wszystko to albo zamieszczę to tutaj w komentarz albo powstanie specjalny wpis i raczej tego proszę się spodziewać :) Banan jest na pewno łatwy w gryzieniu, tak samo dojrzałe kiwi, truskawki - Marysia nie ma zębów i doskonale sobie radzi. Zacząć trzeba od małych kawałeczków i stopniowo zwiększać. Strach rozumiem, widzę po sobie, że jak się zaczyna decydować o swoim dziecku to nie jest się już takim odważnym :) Pozdrawiam! :)
Usuńświetne menu - szkoda że nie napisała Pani od ilu miesięcy poszczególne potrawy . buty zabójcze :) ja podałam raz Donkowi kalafiora i groszek i strasznie po nich krzyczał i stanęłam na ziemniaku z marchewką ...
OdpowiedzUsuńMuszę to uzupełnić. Dziękuję za wskazówkę :) Każda Mama zna najlepiej swoje dziecko i musi sama dobierać odpowiednie produkty. Dietetycy nie znając dziecka mogą tylko podać ogólne zalecenia :)
UsuńPozdrawiam! :)
U nas na pierwsze śniadanie cały czas jest mleko. Dopiero drugie to tak jak u Was pierwsze.
OdpowiedzUsuńU nas pewnie to też inaczej wygląda z tego względu, że Maryśka była na piersi (bo teraz zaczyna z niej rezygnować). Ważne, że dziewczyny nie chodzą głodne i Im to pasuje :)
UsuńDZiekuje za post! Czekam na przepisy i zdjecia! ZDRÓWKA I SILY!!!
OdpowiedzUsuńMam nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać :) Pozdrawiam :)
UsuńOooo!!!! Rewelacja! Zaraz sobie wydrukuję i na lodówce zawiśnie! Dzięki!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę :) Smacznego dla Hubisia :)
UsuńWitam.
OdpowiedzUsuńZastanawia mnie mozliwość podawania budyniu dziecku po 12 miesiącu. Nie zaznaczyła Pani, że budyń powinien być przygotowany na innym mleku niż krowie ( a na jego bazie, w powszechnej świadomości przygotowuje się budyń). ponadto przykładowy skład budyniu z torebki to : skrobia modyfikowana, czekolada w proszku 4,2% (cukier, tłuszcz kakaowy, mleko pełne w proszku, mleko odtłuszczone w proszku), aromat, barwnik: kurkuma. zy na pewno jest to produkt odpowiedni dla malucha?
Witam. Nie zaznaczyłam, że budyń ma być przygotowany na innym mleku niż krowim, ponieważ po 1 roku życia dziecko może już spożywać mleko krowie. Około 1 roku życia można przygotowywać małe posiłki na mleku krowim. Jeżeli przeczytałaby Pani więcej postów/przepisów to można zauważyć, że sugeruje żeby posiłki przygotowywać samodzielnie. Tutaj znajdzie Pani przepis na budyń na mleku krowim i modyfikowanym http://mama-dietetyk.blogspot.com/2015/04/na-zakonczenie-ciasteczka-biszkoptowe.html
UsuńMusi Pani niestety zdać sobie sprawę, ze jest Pani cytowana na różnych forach parentingowych, gdzie budyń to budyń i w ocenie wielu matek, można podawać dziecku taki z torebki. Ponadto nie zgodzę się , jakoby mleko krowie można było podawać dziecku po 12 miesiącu życia, gdyż wszelkie źródła (jak i pediatrzy, z którymi to konsultowałam) podają, że mleko krowie powinno pojawić się w diecie po 2 rż. Jak tłumaczyć tę rozbieżność?
UsuńSzczerze mówiąc to jestem zaskoczona, bo pierwszy raz słyszę o tym cytowaniu :) ale ma Pani rację, lepiej to poprawię i dodam, że chodzi o budyń własnej roboty ;) to co Pani mówię o mleku krowim, znajdzie Pani w aktualnym schemacie żywienia. Rozbieżności zawsze będą...tak samą jak są z jajkami, masłem. Mnie się wydaje, że trzeba znaleźć złoty środek. Podawać mleko krowie, ale nie w jakiś wielkich ilościach i obserwować dziecko :)
UsuńDziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńMoj maluch wlasnie skonczyl 9 miesiecy i juz od 2 misiecy dostaje chleb tylko do dzisiaj mial z samym maslem a po raz pierwszy dostal dzisiaj z polowa zoltka. Chcialabym wiedziec co wiecej moge dac maluchowi na kanapke?? Dodam jeszcze ze ogolnie to on juz probowal wszystkiego tak na koniuszku palca aby sprawdzic czy nie jest uczulony. Nie ma jeszcze zabkow wiec mam problem ze znalezieniem czegos na chleb co nie bedzie mu sprawialo problemu w gryzieniu tego. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńMoże dostać dżem, trochę jogurtu naturalnego, wędlinę drobiową, paste jajeczną (domową) :)
UsuńWitam, mój syn skończył półtora roku ale bywa wybredny..nie chce jeść śniadań (chlebka lub bułki) ani mięsa. Na pierwsze śniadanie dostaje kaszkę z MM. Chciałabym mu wprowadzać już mleko krowie, czy to dobry moment? na drugie śniadanie po około 2-3 godzinach dostaje chlebek z masłem, z niczym innym nie chce ani z szynką, ani serami czy warzywami. Może jakieś pasty do smarowania np jajeczne lub inne mogłabym mu podawać? za jajkami też nie przepada, gotuję mu co drugi dzień ale jak zje pół zmiksowanego w zupce albo obiadku to sukces, kawałki wypluwa. Tak samo jest z mięsem i czasami rybą. Mięsa w kawałku nie zje a zmielonej zupy na papkę albo obiadu też nie chce. najbardziej mu smakują zupy z mojego talerza i ziemniaki z sosem. Dodam, że ma 14 zębów, gryzie swobodne owoce, makaron czy kawałki warzyw w zupie. Czy ma Pani jakiś pomysł jak mogłabym mu "przemycić", podać jajko, mięso i chleb by mu smakowało? może jakieś przepisy sprawdzone Pani posiada? pozdrawiam, mama Kacperka!
OdpowiedzUsuńZnalazlam rownie fajna i niedroga diete dla niemowlaka, dieta niemowlaka
OdpowiedzUsuńWitam napisałam do Pani e-mail.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuń